روشها و نکات نگهداری از بذر سیکاس : دستگاه لیزر

بذر ها را در جای خنک مراقبت فرمایید .

آن‌ها را هیچ وقت در ظروف در بسته یا این که کیسه های لاستیک نگه ندارید چون عدم تبادل هوا و تهویه موجب رشد قارچ ها در فضا و از بین رفتن بذر میگردد .

بذر ها را می‌توانید در ظروف در باز و یا مش و توری های نایلونی نگه دارید .

گهگاه برای حفظ بذر ها آن را هر سه روز یک بار و به دوران 15 دقیقه تر می‌نمایند و آنگاه به آن اذن می‌دهند که کم آب شود .

دقت داشته باشید که بهترین فرصت و شایسته ترین موقعیت برای کاشت بذر سیکاس کاشتن آن بلافاصله بعداز چیدن است .

تکثیر سیکاس به سه روش کاشت پاجوش و کاشت بذر و قلمه تنه امکانپذیر است :

الف : نشر سیکاس از طریق جدا کردن و کاشت پاجوش :

جنس نر سیکاس معمولا پاجوش هایی در نزدیکی تنه خویش و در نزدیکی سطح خاک به وجود می آورد ( عکس ) که بعد از اینکه برگهای پاجوش تولید شده بالغ شدند و به رنگ سبز تیره در آمدند و با مشاهده این که تنه آن به شکل یک تنه جدا از هم و به اندازه تقریبی یک پرتقال میانگین در آمده است میتوان آن را با یک چاقوی تیز و ضدعفونی شده از گیاه پدر جدا نمود و در خاک سبک و مغذی کاشت . به گونه ای که قسمت بخش اعظم غده تنه آن بر روی مرحله خاک و حدود یک سوم غده آن ذیل خاک باشد .

پاجوش سیکاس

پاجوش یا غده های به وجود آمده کنار تنه

با آب پاشی منظم گیاه در هنگام خشک بودن مرحله خاک می اقتدار بعد از مقطع کوتاهی که حدود 2 ماه زمان خواهد برد یک سیکاس ریشه دار و جداگانه داشت .

پاجوش های جداگانه شده از تنه مامان

پاجوش های غیر وابسته شده از تنه مامان

البته در هنگام آب پاشی توجه فرمائید که خاک و دستگاه لیزر دان آن به طوری باشد که آب بیشتر به نیکی زهکشی و بیرون گردد که در غیر اینصورت به پوسیدگی و از لا به لا رفتن شانس ریشه زایی منجر خواهد شد . در تمام طول این مدت آن را در سایه آفتاب و به درو از باد و تکان میل کردن و در محلی با دمای معتدل قرار دهید .

ب : تکثیر سیکاس با بذر :

عکسهای این مطلب مربوط به نوع زیبای سیکاس رولوتا است که در جمهوری اسلامی ایران شایع و دوستداشتنی می‌باشد و گونه های دیگر سیکاس دارنده دستگاه لیزر و بذر گوناگون و متنوعی از حیث صورت ظاهری میباشند .

تکثیر سیکاس با بذر کمی سخت تر و زمان بر خیس از انتشار از طریق کاشت پاجوش است . اما با توجه به تعداد بالای بذر های ایجاد شده در هر مرحله از باروری سیکاس روشی است که از نظر اقتصادی برای تولید انبوه همگانی تر است .

گیاهان سیکاس نر و ماده در دوره های 2 تا سه ساله در فصل‌تابستان فراهم باروری و لقاح میشوند .

به گونه ای که گیاه نر شروع به تولید یک دستگاه لیزر خربزه ای شکل حاوی گرده و سیکاس ماده هم آغاز به تولید یک اندام کلاله ای پهناور و چغندری صورت به مقدار آخری تقریبی یک توپ فوتبال می‌کند که دستگاه لیزر سیکاس ماده است و محل ایجاد بذر یا این که تخم سیکاس می‌باشد .

پس از پرورش کامل دستگاه لیزر سیکاس نر یا این که اندام نر و بعداز این که مشاهده گردید که رنگ آن از سبز به زرد متمایل شده‌است و این که گرده آن با فوت کردن و یا این که جنبش دادن در فضا دور از هم می شود امکان گرده افشانی وجود خواهد داشت .

بعداز این که اندام ماده به رشد بدون نقص خویش رسیده و تخم های داخل آن به اندازه یک لوبیا با کنار زدن برگ های پوششی روی اندام یا دستگاه لیزر ماده مشاهده گردیدند روزگار برای گرده افشانی با دستگاه لیزر نر بر روی دستگاه لیزر ماده فرا رسیده است &# دستگاه CNC ;